V novém roce 2009 jsme pro zájemce o programování s využitím technologií Google připravili nový formát online podpory vývojářům a jejich práci, kombinované se soutěží. Rádi bychom co nejširší programátorskou či vývojářskou veřejnost vtáhli do řešení jednoduchých, ale zajímavých problémů, které pro nezúčastněné přinesou návody, či různé přístupy a postupy. Každý měsíc  se tématu či technologii daného problému věnujeme i v našich fórech, v blogu a případně i na některém z offline workshopů či přednášce. 

Každý měsíc vám naši spolupracovníci nebo přímo vývojáři z Google připraví úlohu týkající se některé z aplikací Google, která může mít nejrůznější podobu: 


  • část kódu, který bude třeba upravit nebo optimalizovat,
  • ideu, kterou bude možné snadno realizovat,
  • aplikaci, kterou bude možné doplnit či vylepšit,
  • .... ale může třeba jít i o nějaký chyták

Nejprve vás seznámíme se zadáním úlohy a souvisejícími zdroji, v průběhu řešení úlohy budeme přinášet nové informace nebo došlá řešení a bude možné o úloze i diskutovat. Po uzávěrce příjmu řešení je zkontrolujeme a vybereme z nich nejlepší. Tři vylosovaní úspěšní řešitelé získají cenu a zveřejnění na komunitním portálu GUG.CZ, kam budou mít možnost umístit i své řešení.

Prosincová online dílna GUG.CZ bude na téma Google Friend Connect

Online dílna navazuje na prosincovou přednášku, tentokrát Chewy Trewhally Inovace v Google Friend Connect. Cenou pro vítěze je opět mobilní telefon Samsung I5700 s operačním systémem Google Android a navíc i knihy z produkce Computer Press. 

Termín pro odevzdání prací je posunut  na 20. leden 2010 (mail dan@gug.cz).

A zde je vlastní Chewyho zadání: 

Using Google Friend Connect gadgets or the API, integrate social features into your site (or a demo site).

Enrich the content on your site by using the content reveal gadget or recommendation gadget (or your own home-built functions using the API), to add articles from zive.cz.

Don't forget to enable discussions, so people can discuss your site and features!

Aplikace by mohla komunikovat anglicky (případně anglicky okomentujte zdrojový kód soutěžní práce), aby ji mohl Chewy posoudit, ale faktem je, že Google má službu Translate! 

Partnerem prosincové Online dílny je Živě.cz.

Užitečné odkazy:


Vítězem listopadové Online dílna GUG.CZ gadget "Where are you?" Pavla Trenklera

Hodnotící porota GUG.CZ jednomyslně ocenila soutěžní gadget pro Google Wave autora Pavla Trenklera, který naleznete na http://palko.sk/wave.xml. Porota to neměla zcela jednoduché, protože všichni soutěžící splnili zadáni a tak rozhodovaly hlavně detaily a kvalita provedení. Na vítězi se shodli oba porotci, jeho řešení mělo nejen nejlepší user experience, ale i technické provedení. Porotce Martin Hassman se nechal slyšet, že v kódu objevil dokonce triky, které zatím neznal 8-)

Screenshoty dalších soutěžních prací naleznete na našem blogu.