Google API

Máte webovou stránku. Ať už jde o nejjednodušší html stránku nebo propracovaný projekt v PHP/ASP.NET, vždy můžete nabídnout Vašim návštěvníkům něco navíc.

Jednou z možností je využití Google API.


Google nabízí obrovské množství možností jak rozšířit Vaše stránky o nové funkce a obsah. Zeptejte se sami sebe: Kolikrát jste chtěli umístit na Váš web Vaše oblíbené video z Youtube, ale nakonec jste skončili jen pouhého odkazu?

V tomto úvodním článku nastíníme prvky, které Google poskytuje a každý může přidat na své stránky.

Tento seznam není, nemůže a ani nechce být úplný. Vzhledem k množství produktů a rychlosti jejich objevování to prostě není možné. Jde pouze o známé portfolio služeb, které Google nabízí a berte ho jako inspiraci čím vším můžete své stránky rozšířit.

Google AJAX Search API - Hledání

Začněme klasikou – Google hledání. Google AJAX Search API umožňuje na Vaši stránku umístit možnost vyhledání přes Google a zpětné zobrazení výsledků na Vaší stránce. A nejde jen o klasické hledání! Hledat lze kromě stránek i jiné materiály jako obrázky, videa (přes YouTube) nebo místa (přes Google Maps).

Google AJAX Feed API – Čtečka RSS & Atom

Feed API Vám umožní na Vašich stránkách zobrazovat obsah RSS nebo Atom feedů. Feedy je také možné snadno slučovat.

Google Base Data API – Využijte Google Base

Google Base data API umožňuje posílat požadavky (a pochopitelně dostávat odpovědi) na Google Base – rozsáhlou databázi online a offline dokumentů, do které může každý přispět.

Google Checkout API – Prodávejte přes Google

Google Checkout nabízí možnost přes Google prodávat zboží. Zákazníkovi umožňuje nakupovat po celém internetu za pomocí jediného přihlášení, obchodníkovi získat více zákazníků (Google Checkout se váže na Google AdWords) a zjednodušit celý proces nakupování. Google Checkout obsahuje ochranu proti podvodům

Google AdWords API – reklama na a přes Google

AdWords umožňují zobrazování reklamy na stránkách Google (např. při vyhledávání na google.com) a reklamní síti Google (). Rozdílem a výhodou Google AdWords je, že platíte pouze při zobrazení reklamy, která se zobrazuje na základě klíčových slov (např. vyhledávaného slova potencionálním zákazníkem) – reklama se tedy zobrazuje pouze pokud má možnost potencionálního zákazníka upoutat.

Google AdSense API – zobrazujte reklamu a vydělávejte

Pomocí Google AdSense můžete na Vaše stránky umístit reklamu a vydělávat peníze za každé kliknutí na ni návštěvníkem Vašich stránek.

Google AdSense API umožní nejen přidat na Vaše stránky AdSense reklamu, ale také umožní její nastavení na míru Vašim stránkám a uživatelům.

Google Calendar APIs and Tools - Kalendář

Kalendář lze použít všude tam, kde je potřeba zaznamenávat data a události. Kalendář lze sdílet mezi weby a pomocí API dovolit uživatelům přidávat a měnit události v něm zaznamenané.

Google Gadgets API – Gadgety

Google Gadgety jsou malé, užitečné prográmky, které umožňují zobrazovat další obsah na Vašich stránkách, např.: mapu, aktuální počasí atd.

Google Maps API – Mapy

Umístěte na svoji stránku mapu. Nejde jen o obrázek, výřez z mapy. Pomocí tohoto API můžete na mapě např. zvýraznit sídlo Vaší firmy apod.

Google Static Maps API – Mapy bez programování

Pokud nepotřebujete pokročilou mapu, je možné použít statickou mapu. Pouhým vložením obrázku na Vaši stránku, získáte mapu (včetně možností jako nastavení přiblížení, či umístění značek) bez nutnosti cokoliv programovat.

Google Chart API – Grafy a koláče

Chcete ukázat světu, že jste špička? Ukažte to na grafu. Obrázek přeci vydá za tisíc slov!

Google Gears API – Obsah webu offline

Google Gears umožňují vytvořit aplikaci, kterou je možné stáhnout a spustit i bez internetu. Myslíte, že je to zbytečné? Zeptáme se jinak: Opravdu jste stále připojeni?

Google OpenSocial API – Společenská síť

Google OpenSocial umožňuje vytvářet aplikace pro komunikaci a sdílení informací mezi Vámi a Vašimi kamarády nebo kolegy.

Picasa Web Albums Data API – Fotogalerie

Pomocí Picasa Web Albums můžete na své stránce zobrazovat alba fotogalerií a nejen to. Fotografie lze také přidávat, měnit, popisovat a mnoho dalšího.

YouTube Data API – Video

Již zmíněné YouTube video na Vašich stránkách. Pomocí YouTube Data API můžete na své stránky umístit videa z jednoho z největších zdrojů videa na světě.

V příštích článcích nastíníme jak obecné použití Google produktů, tak si ukážeme konkrétní příklady jejich použití.

Extending Google Apps with Google APIsGoogle I/O 2008 - Creating a Google Data API Client


Comments