Pro školy‎ > ‎

Jak na to

Ukládáme sady dokumentů do Dokumentů Google

přidáno: 1. 11. 2009 3:07, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 1. 11. 2009 5:39 ]

V Dokumentech Google můžete snadno a rychle uložit sady dokumentů podporovaných druhů:
  • Textové dokumenty (až 500 kB textu) - soubory HTML a prostý text (.txt), Microsoft Word (.doc, .docx), Rich Text Format (.rtf), OpenDocument Text (.odt) a StarOffice (.sxw), 
  • Prezentace (maximálně 10 MB) - Microsoft PowerPoint (.ppt, .pps),
  • Tabulky (maximálně 1 MB) - hodnoty oddělené čárkami (.csv), soubory Microsoft Excel (.xls, .xlsx) a OpenDocument Spreadsheet (.ods).
  • Soubory PDF (až 10 MB) 
V ukázce jsme si nahráli všechny katalogy požadavků k maturitním zkouškám ve formátu PDF, které jsme měli uloženy v samostatné složce na disku:


Po stisknutí Vybrat soubory k nahrání se zobrazí okno a můžeme soubor nebo soubory vybrat. Vybrali jsme všechny a po stisku tlačítka Otevřít se vytvoří v Dokumentech Google seznam k nahrání. Dále jsme stiskli tlačítko Spustit nahrávání a soubory se začaly postupně nahrávat:


Po dokončení nahrávání jsme si vytvořili samostatnou složku pro dokumenty a v ní se zobrazil jejich seznam:


Jednotlivé dokumenty si můžeme poté online prohlédnout:Měníme vzhled blogu v Bloggeru

přidáno: 20. 4. 2009 2:15, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 20. 4. 2009 11:00 ]

Vzhled stránky můžeme v Bloggeru změnit změnou šablony, ty jsou přístupné přes volbu Řídící panel - Rozvržení - Vybrat novou šablonu:


Na zvolené šabloně v Bloggeru si poté můžeme jednoduše definovat rozložení prvků stránky a jejich parametry...


Do stránky můžeme vkládat takzvané miniaplikace:


Nebo můžeme jen změnit barevnost stránky:


Archivy šablon

Pokud vám nabídky šablon v službě Blogger nebude stačit a jste pokročilým uživatelem, můžete změnit šablony za další, které nabízejí třetí strany. 

btemplates.com

Jak rychle publikovat na webu pomocí Bloggeru

přidáno: 20. 4. 2009 1:13, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 8. 5. 2009 22:44 ]

Řada českých organizací, škol nebo neziskovek stále ještě nemá vlastní webové stránky nebo má s jejich provozem problémy. Přitom je možné webové stránky provozovat snadno a rychle a téměř zdarma svépomocí s využitím snadno dostupných uživatelsky přívětivých nástrojů. Od počátku října 2007 se snížily ceny českých domén a jejich provoz nyní stojí necelých 250 korun ročně.

Jednoduchý redakční systém Blogger.com, který je již lokalizován do češtiny, se dá snadno a rychle použít pro nejrůznější potřeby. Registrace i založení nového blogu je práce na několik málo minut. Pokud už máte svůj účet Google Account, tedy jste například uživateli Gmail, stačí jen několik kliknutí. Pokud účet ještě nemáte, je třeba několika kliknutí navíc.


Při zakládání nového blogu si můžete zvolit umístění a jeho adresu, ale kdykoli později můžete umístění změnit. Standardně si zakládáte blog s vlastní doménou třetího řádu v podobě jmeno-blogu.blogspot.com. Veškerá data jsou pak na serverech Googlu.


Dalším krokem při zakládání blogu je výběr vzhledu, kde volíte z několika předpřipravených šablon. Výběr není příliš pestrý, ale můžete díky důslednému použití CSS změnit řadu parametrů. Kdykoliv později si můžete přepnout na jinou šablonu, takže s prvotním výběrem si nemusíte lámat hlavu.


A to je vše!


Nyní již můžete psát svůj první příspěvek do jednoduchého online textového editoru.


A jen malá poznámka: vložené obrázky Blogger automaticky ukládá na server Webová alba Picasa, kde je k dispozici až 20 MB na jeden obrázek a 1 GB místa na obrázky celkem.


A zde je výsledek předchozího klikání... Najdete ho také na adrese http://neziskovky.blogspot.com/.


1-3 of 3