GUG pro Junioroom

Společnost Google nabízí spoustu služeb, které můžeme využít v řadě oblastí: ve škole, doma, ve firemním provozu, ale také při novinářské práci. Základní službou je vyhledávač Google, na který navazují další specializované vyhledávače ve zprávách (Zprávy Google), knihách (Knihy Google), blozích (Hledání v blozích Google), v obrázcích na webech (Obrázky Google), vědeckých pracích (Google Scholar), videích (Video Google), ale i v dalších službách, kde je vyhledávání základním způsobem přístupu k datům a informacím.

Pro lepší využití služeb je vhodné mít registraci neboli Účet Google. Zkuste si ho vytvořit, pokud ho již nemáte!

Při práci s informacemi se ale hodí i další služby, jako například agregátor zpráv Google Reader, úložiště obrázků Webová alba programu Picasa, úložiště videí YouTube, kancelářský balík Dokumenty Google (umí zpracovávat a publikovat textové dokumenty, tabulky i prezentace), ale i další.

A pro publikaci na webu se hodí dvě služby: Blogger a Weby Google.Pokud si nebudete vědět rady, můžete se zeptat ve fóru Google User Group CZ nebo se můžete zeptat přímo mailen na janek@gug.cz.

A důležitá je i naše soutěž, o ní se dočtete na stránce Soutěž!

Jak rychle publikovat na webu pomocí Bloggeru

Jednoduchý redakční systém Blogger.com, který je již lokalizován do češtiny, se dá snadno a rychle použít pro nejrůznější potřeby. Registrace i založení nového blogu je práce na několik málo minut. Pokud už máte svůj účet Google Account, tedy jste například uživateli Gmail, stačí jen několik kliknutí. Pokud účet ještě nemáte, je třeba několika kliknutí navíc.


Při zakládání nového blogu si můžete zvolit umístění a jeho adresu, ale kdykoli později můžete umístění změnit. Standardně si zakládáte blog s vlastní doménou třetího řádu v podobě jmeno-blogu.blogspot.com. Veškerá data jsou pak na serverech Googlu.


Dalším krokem při zakládání blogu je výběr vzhledu, kde volíte z několika předpřipravených šablon. Výběr není příliš pestrý, ale můžete díky důslednému použití CSS změnit řadu parametrů. Kdykoliv později si můžete přepnout na jinou šablonu, takže s prvotním výběrem si nemusíte lámat hlavu.


A to je vše!


Nyní již můžete psát svůj první příspěvek do jednoduchého online textového editoru.


A jen malá poznámka: vložené obrázky Blogger automaticky ukládá na server Webová alba Picasa, kde je k dispozici až 20 MB na jeden obrázek a 1 GB místa na obrázky celkem.


A zde je výsledek předchozího klikání... Najdete ho také na adrese http://neziskovky.blogspot.com/.
Podřízené stránky (3): Prezentace Soutěž - 1. běh Soutěž - 2. běh
Comments