Home‎ > ‎Akce‎ > ‎

26.9.2012, Praha: Marek Jelen – Cloud Computing PaaS

přidáno: 22. 10. 2012 5:44, autor: Dan Zouhar   [ aktualizováno 22. 10. 2012 7:08 ]
Česká Google User Group se po prázdninách znovu vrací s oblíbenou sérií technologických přednášek na Unicorn College. Tentokrát pozvala Marka Jelena ze společnosti RedHat, který přenášel na téma Cloud Computing PaaS.

Zkratka PaaS znamený Platform as a Service, což je varianta Cloud deploymentu, ve které má poskytovatel kompletní kontrolu nad poskytovanou platformou, a od klienta nejsou vyžadovány žádné znalosti o konfiguraci prostředí. Spuštění služby je většinou zdarma a účtují se pouze skutečně spotřebované megabajty na úložišti, hodiny procesoru a další služby. Tím se významně liší od cloud hostingu IaaS (Infrastructure as a Service), který poskytuje např. Amazon EC2 a který ač také nabízí účtování pouze spotřebovaných prostředků, tak od uživatele stále ještě vyžaduje znalost instalace a deploymentu. Tím se PaaS stává dalším logickým krokem na cestě k výraznější komoditizaci cloud deployment prostředí a dalšímu snižování nákladů.

PaaS služby jsou poskytovány pro téměř všechny dnes rozšířené programovací jazyky a prostředí, ať už je to Java, Ruby, Python, .NET, nebo třeba Scala a Erlang. Známí poskytovatelé jsou např. Google App Engine, Heroku, Microsoft Azure, nebo RedHat OpenShift, na jehož spuštění se Marek Jelen podílel.

Marek nám v první části poskytnul základní úvod do PaaS problematiky a v druhé části se podělil o několik praktických zkušeností z implementace OpenShiftu.

Po přednášce následovala afterparty v pizzerii Persona.

Comments