Home‎ > ‎Akce‎ > ‎

17.2.2011, Praha: Martin Popelák: Selenium

přidáno: 11. 3. 2011 5:13, autor: Dan Zouhar   [ aktualizováno 11. 3. 2011 5:48 ]
Zveme vás na přednášku uc.gug.cz, na které Martin Popelák představí Selenium, nástroj pro automatické testování webových aplikací přímo v prohlížeči.

Většina programátorů je obeznámena s možnostmi unit testů, které umožňují poměrně detailně testovat funkčnost zdrojového kódu. Problém spočívá v tom, že výsledný kód webových aplikací, složený z šablonami vygenerovaného HTML a Javascriptu, se testuje poměrně špatně. Pomocí unit testů je možné efektivně testovat jednotlivé stavební bloky, ale je těžké uchopit jejich výslednou kombinaci. Z toho důvodu je často nutné aplikaci pokaždém větším updatu ručně proklikat, a to i v případě, kdy unit testy jsou v pořádku.

Selenium nám sice neumožní se proklikávání v prohlížeči úplně zbavit, ale pomůže nám jej alespoň výrazně zautomatizovat. Myšlenka platformy Selenium je jednoduchá - necháme testera, aby nahrál v prohlížeči sekvenci operací a označil požadovaný výsledek. Selenium si tento postup zapamatuje, a je schopno jej automaticky provádět, již bez uživatelských zásahů.

Martin je absolventem IT oboru na Unicorn College, a nyní pracuje jako projektový manažer ve společnosti COEX. V rámci přednášky nás seznámí s principem platformy Selenium, předvede její funkce na několika jednoduchých příkladech a podělí se s námi o své zkušenosti spoužitím Selenia při vývoji reálných projektů.

Po akci bude následovat tradiční neformální posezení V Kapslovně. Doporučená konverzační témata jsou (ne)kompatibilita prohlížečů, dobré části Javascriptu a extreme programming :)
Comments